Szukaj
  • Cichosz

Z kart lokalnej historii

Zaktualizowano: 4 sie 2021


30 września 1939r. w czasie przemarszu grupy wojsk ,,Polesie” doszło na polach cichostowskich i milanowskich pod lasem Góry – Kulik do walki z wojskami sowieckimi, w której zginęło 5 polskich żołnierzy a kilkunastu było rannych. Sowieckich żołnierzy zaś padło tego dnia około 300. Bo bitwie Generał Kleeberg zakwaterował w Cichostowie u Bolesława Stopniaka. Na drugi dzień grupa ,,Polesie” odmaszerowała na Suchowolę pod Kock, gdzie stoczyła ostatni bój.Franciszek Kleberg to postać-ikona! Pod Jabłoniem i Cichostowem pobił wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 6 października 1939, po czterodniowych walkach z Wehrmachtem pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej (SGO) bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Oflagu IVB w twierdzy Königstein koło Drezna. W niewoli przebywał półtora roku. Poważnie zachorował na serce i 5 kwietnia 1941 zmarł w szpitalu wojskowym w Weißer Hirsch.

W tym roku minie 82 rocznica pojawienia się tego wybitnego człowieka, stratega i obrońcy Polski na naszej cichostowskiej ziemi! Stowarzyszenie Cichosz wspólnie z Wójtem Gminy Milanów planuje przypomnieć tę historię przez realizację projektu pn. „Żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga w zwycięskiej Bitwie pod Milanowem” który jest dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Głównym celem projektu jest powstanie w naszej gminie muralu, upamiętniającego zwycięską bitwę stoczoną przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie" z oddziałami Armii Czerwonej dnia 30 września 1939 r.


Pozyskana kwota dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej to 15.000 zł, wymagany jest jednak wkład własny w kwocie 2000 zł, który musi zebrać stowarzyszenie aby prawidłowo zrealizować projekt. Dlatego też, zwracamy się do firm i przedsiębiorców, ale również do osób prywatnych, z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe i pomoc w uzupełnieniu wkładu własnego. Będziemy wdzięczni za każdą kwotę.


Pokładając nadzieję na państwa przychylną reakcję na nasz apel, podajemy nr konta, na który można dokonywać wpłaty: 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001 BNP Paribas tytułem: cele statutowePamiętajcie!

Stowarzyszenie Cichosz działa jako organizacja społeczna i utrzymuje się ze składek jej członków oraz darowizn. Nie otrzymujemy wynagrodzenia za realizowane wydarzenia, projekty czy inicjatywy.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie