top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCichosz

Z kart lokalnej historii

Zaktualizowano: 4 sie 2021


30 września 1939r. w czasie przemarszu grupy wojsk ,,Polesie” doszło na polach cichostowskich i milanowskich pod lasem Góry – Kulik do walki z wojskami sowieckimi, w której zginęło 5 polskich żołnierzy a kilkunastu było rannych. Sowieckich żołnierzy zaś padło tego dnia około 300. Bo bitwie Generał Kleeberg zakwaterował w Cichostowie u Bolesława Stopniaka. Na drugi dzień grupa ,,Polesie” odmaszerowała na Suchowolę pod Kock, gdzie stoczyła ostatni bój.



Franciszek Kleberg to postać-ikona! Pod Jabłoniem i Cichostowem pobił wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 6 października 1939, po czterodniowych walkach z Wehrmachtem pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej (SGO) bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Oflagu IVB w twierdzy Königstein koło Drezna. W niewoli przebywał półtora roku. Poważnie zachorował na serce i 5 kwietnia 1941 zmarł w szpitalu wojskowym w Weißer Hirsch.

W tym roku minie 82 rocznica pojawienia się tego wybitnego człowieka, stratega i obrońcy Polski na naszej cichostowskiej ziemi! Stowarzyszenie Cichosz wspólnie z Wójtem Gminy Milanów planuje przypomnieć tę historię przez realizację projektu pn. „Żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga w zwycięskiej Bitwie pod Milanowem” który jest dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Głównym celem projektu jest powstanie w naszej gminie muralu, upamiętniającego zwycięską bitwę stoczoną przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie" z oddziałami Armii Czerwonej dnia 30 września 1939 r.


Pozyskana kwota dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej to 15.000 zł, wymagany jest jednak wkład własny w kwocie 2000 zł, który musi zebrać stowarzyszenie aby prawidłowo zrealizować projekt. Dlatego też, zwracamy się do firm i przedsiębiorców, ale również do osób prywatnych, z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe i pomoc w uzupełnieniu wkładu własnego. Będziemy wdzięczni za każdą kwotę.


Pokładając nadzieję na państwa przychylną reakcję na nasz apel, podajemy nr konta, na który można dokonywać wpłaty: 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001 BNP Paribas tytułem: cele statutowe



Pamiętajcie!

Stowarzyszenie Cichosz działa jako organizacja społeczna i utrzymuje się ze składek jej członków oraz darowizn. Nie otrzymujemy wynagrodzenia za realizowane wydarzenia, projekty czy inicjatywy.

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Forum NGO's Powiatu Parczewskiego

Forum NGO's odbywające się w Powiat Parczewski za nami. Oficjalne podsumowanie wydarzenia/spotkania/inicjatywy co prawda przed nami, ale spacerując dziś przez las i łąki i odgrzewając w międzyczasie p

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page