top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCichosz

Warsztat plecionkarstwa - Rudno

5 czerwca 2021r. o godzinie 14.00 w Rudnie w świetlicy wiejskiej odbędą się warsztaty z plecionkarstwa organizowane przez stowarzyszenie w ramach projektu "Objazdowy Dom Ludowy", które poprowadzi:

- Pan Grzegorz Gordat!

Wyplatane przez Grzegorza Gordata przedmioty z wikliny, to oryginale i niepowtarzalne rękodzieła. Jego prace są unikalne, niepowtarzalne i jest to świadomy wybór artystycznego wyrazu. Grzegorz Gordat lubi się bawić splotami, różnicuje wielkość, wplata pręty z różnokolorowej wikliny, dodaje pałąk lub pozostawia bez, modeluje ścianki, zwężając je lub rozszerzając albo specjalnie „krzywiąc”, uzyskuje ścianki ukośne. Do „wylotów”, czyli wyjściowej formy, stosuje przede wszystkim technikę żeberkowo-krzyżową. Jak sam deklaruje: „nie można przesadzić z upiększaniem, wystarczy jeden lub dwa inne elementy, żeby całość dobrze zagrała i forma miała dobre proporcje i była wyważona”.

Nietuzinkowy plecionkarz określa swoją twórczość jako „plecionkarstwo rekonstrukcyjne”, wskazując na pasję odtwarzania tradycyjnych koszy z Powiśla, także takich, które dawno wyszły z użycia. Swoje dzieła sprzedaje w kilku miejscach, głównie podczas dorocznych Jarmarków Jagiellońskich w Lublinie i imprez w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Chętnie współpracuje z muzeami przy tworzeniu rekonstrukcji na potrzeby kolekcji edukacyjnych. Zamówienia najczęściej otrzymuje telefonicznie i mailowo, oferując stworzenie dowolnej formy „zgodnie z życzeniem klienta”.

Wyplatania nauczył się od swojego wujka, któremu pomagał wraz z bratem jeszcze jako kilkunastoletni chłopak. Okazało się, że ma do plecionkarstwa niebywały talent, czyli „sprawne ręce, które wyplatają wszystko to, co wykreuje głowa”. Przyznaje, że surowiec do wyplatania nie ma dla niego ograniczeń, ale nie stosuje materiałów innych niż wiklina i metod odmiennych od tradycyjnego plecionkarstwa. Poświęca temu zajęciu cały wolny czas, poza pracą zawodową w Miejskim Domu Kultury w Dęblinie, gdzie także prowadzi warsztaty plecionkarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pan Grzegorz należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i posiada tytuł mistrzowski, przyznany przez Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.


Zapraszamy serdecznie do zapisów pod nr tel. 605536954 lub w wiadomościach prywatnych na fb.

Liczba miejsc ograniczona do 8 osób.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021. Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym.

Stowarzyszenie Cichosz działa jako organizacja społeczna i utrzymuje się ze składek jej członków. Nie otrzymujemy wynagrodzenia za realizowane wydarzenia, projekty czy inicjatywy. Możecie wesprzeć nasze działania wpłacając cegiełkę na cele statutowe: nr. konta 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001 tytuł "działania statutowe"!

83 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Forum NGO's Powiatu Parczewskiego

Forum NGO's odbywające się w Powiat Parczewski za nami. Oficjalne podsumowanie wydarzenia/spotkania/inicjatywy co prawda przed nami, ale spacerując dziś przez las i łąki i odgrzewając w międzyczasie p

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page