Szukaj
  • Cichosz

Pracowity czas. Podsumowanie roku 2020.

30 listopada 2020r. minęła trzecia rocznica rejestracji w KRS Stowarzyszenia Cichosz, które działa w oparciu o pracę społeczną swoich członków, jak również wolontariuszy rekrutujących się w przeważającej liczbie spośród społeczności sołectwa Cichostów i Gminy Milanów. Zgodnie ze statutem Stowarzyszenie stara się przeciwdziałać wszelkim formom wykluczenia społecznego i ograniczać jego skutki, poprzez integrację społeczności lokalnej, działać na rzecz edukacji społecznej, organizować wolontariat i działalność charytatywną, oświatową, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej skierowanej do dzieci i młodzieży oraz osób starszych i niepełnosprawnych. Staramy się również na co dzień promować region, jego kulturę ludową, lokalną tradycję i wszystkie "atrakcje" w naszej ololicy oraz przede wszystkim wspierać inicjatywy gospodarcze i społeczne w Sołectwie Cichostów.


Działalność Stowarzyszenia Cichosz w ubiegłym roku była możliwa dzięki szerokiej współpracy z lokalnymi partnerami na czele z Pawłem Krępskim Wójtem Gminy Milanów, Arturem Jaszczukiem Wicestarostą Powiatu Parczewskiego, Anetą Ciok Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Milanowie oraz Ewą Kozak Dyrektor GBP w Milanowie oraz pracownikami instytucji na których czele stoją ww. osoby.

Nasza działalność nie była by możliwa również dzięki darczyńcom, ludziom wielkiego serca którzy aktywnie wspierali nas finansowo w całym 2020 roku. Serdeczne podziękowania dla: Alaksandry Stefaniuk, Barbary Grzebulskiej, Bartłomieja Wojciechowskiego, Patrycji Dobosz, Anny Gąsowskiej, Artura Jaszczuka, Teresy Wojciechowskiej, Urszuli Wnuk-Dąbrowskiej oraz Magdaleny Parol. Kochani, ogromne dzięki i wdzięczność za Wasz wkład <3

Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w inicjatywy Stowarzyszenia Cichosz! Mieć Was przy sobie to dla nas ogormny skarb.


Jeżeli czujecie w sobie moc do działania, chcecie aktywnie spędzać wolny czas i zrobić coś fajnego dla swojej małej "ojczyzny" serdecznie zapraszamy Was do współpracy. Zostańcie członkami Stowarzyszenia Cichosz i wspólnie realizujmy kolejne ciekawe inicjatywy oraz projekty. Każdy jest mile widziany...bo czym więcej ludzi tym więcej pomysłów.


Oczywiście zachęcamy do wsparcia naszej działalności poprzez wpłacenie cegiełki na cele statutowe: nr. konta 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001 tytuł "działania statutowe".


Z tego miejsca pragnę również podziękować członkom stowarzyszenia, bez których ten ogrom pracy nie zostałby wykonany! Wielkie dzięki za wasze zaangażowanie oraz wiarę, że to co robimy wspólnie ma sens.


A teraz, zapraszamy do zapoznania się z prezentacją działań podjętych przez Stowarzyszenie w minionym roku.


Pozdrawiam

Konrad Dąbrowski

Stowarzyszenie Cichosz z CichostowaStyczeń:

18.01.2020 odbyły się warsztaty z kuchni indyjskiej które poprowadził Robert Hózman Mirza Sulkiewicz - restaurator, podróżnik, animator kultury oraz twórca i dyrektor siedmiu edycji Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej, który odbywał się w Kazimierzu Dolnym. Przez parę godzin w kuchni w Cichostowie unosiły się orientalne zapachy. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją przygotowanych potraw oraz rozmowami i opowieściami na temat Indii. Głównym celem warsztatów było zaszczepienie wśród uczestników zdrowego sposobu odżywiania się oraz przekazanie wiedzy dotyczącej doboru składników i technik kulinarnych które stosuje się w Indiach.


19.01.2020 wzorem lat ubiegłych w świetlicy wiejskiej odbył się turniej tenisa stołowego. W turnieju wzięli udział mieszkańcy sołectwa Cichostów. Turniej miał na celu przede wszystkim popularyzację gry w tenisa stołowego, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu wśród dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych oraz ogólnopojętą integrację mieszkańców. Gratulacje jeszcze raz dla zwicięzcy - Michała Wojciechowskiego.


Przez cały styczeń prowadziliśmy również prace na placu SKRLuty:

Na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku filia w Parczewie, PBP-CK w Parczewie oraz I L.O. im.M.Kopernika stowarzyszenie wspólnie z partnerami zostało zaproszone do budynku Liceum Ogólnokształcącego w Parczewie gdzie odbyło się spotkanie pt: "Z kart historii Milanowa i Rodu Czetwertyńskich". Na spotkaniu tym przedstawiliśmy wszystkie działania jakie przeprowadziliśmy w ramach projektu "Kultura drogą do Niepodległości". To było piękny czas który zgromadził ludzi pełnych entuzjazmu. Wszyscy, od najmłodszych do najstarszych uczestników, nim emanowali.


Kilka dni później wspólnie z PBP-CK otworzyliśmy w ich budynku wystawę dot. Gminy Milanów i rodu Czetwertyńskich!


Marzec:

W zpoczątkiem marca na zaproszenie KGW Cichostów oraz Sołtysa Sołectwa Cichostów byliśmy współorganizatorami ciekawego wydarzenia kulturalnego. W sobotę 7.03. 20202, punktualnie o godzinie 16.30 wystartował sołecki Dzień Kobiet! Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie "Cichosza" do współpracy.Kwiecień, Maj, Czerwiec:

Totalny lockdown!...wszystko stanęło...

...mimo to, udało się zorganizować małe sprzątanie okolicznych lasów, skromny dzień dziecka, i powróciliśmy do działania na placu SKR.


Lipiec:

W słoneczne sobotnie popołudnie odbyła się rekreacyjna wycieczka rowerowa "szlakiem bociana i żurawia"! zorganizowana przez Stowarzyszenie Cichosz w ramach imprezy "powitanie lata w Cichostowie". Nad bezpieczeństwem całego przedsięwzięcia czujnie czuwało OSP Cichostów które zapewniło i również ustawiło tor przeszkód dla najmłodszych oraz przeprowadziło gry i zabawy.Sierpień:

Odbyła się trzecia edycja "Sąsiedzkiego wyścigu rowerowego" w którym nie ma przegranych. Grupa ponad 40 osób – rodzice wraz z dziećmi oraz licznie zgromadzona młodzież wyruszyli jednośladami na trasę. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali oczywiście ochotnicy z OSP Cichostów. Trasa wyścigu w dużej części biegła polnymi drogami i prowadziła pod posesję Państwa Sawickich, gdzie zlokalizowana była meta zadowów. Jak co roku było fantastycznie! Pogoda dopisała, dobre humory również. Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność!Wrzesień:

5.09.2020 wspólnie z Pawłem Krępskim Wójtem Gminy Milanów oraz OSP Cichostów zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców Sołectwa Cichostów oraz naszych sąsiadów z sąsiednich wiosek do udziału w III Pikniku Sąsiedzkim. Były dmuchane zamki dla najmłodszych, występy zespołów ludowych, konkursy z nagrodami, stoiska gastronomiczne, loteria sąsiedzka oraz zabawa taneczna. Dużo było pracy papierkowej, by całość pikniku przeprowadzić w mocnym reżimie sanitarnym....ale udało się! Uśmiech na twarzach osób uczestniczących w pikniku to największa zapłata za te wszystkie, ciężkie organizacyjne sprawy które trzeba było dopiąć.

To był jeden z lepszych pikników które udało nam się zorganizować <3

Pozdrawiamy wszystkich uczestników <3


Wrzesień to również akcja "Sprzątanie świata - Polska 2020" którą od kilku już lat staramy się przeprowadzać w naszej małej "ojczyźnie". Z roku na rok widać poprawę, bo w miejscach gdzie zalegały góry śmieci, dziś już jest ich mniej. Oby tak dalej. Czystość i ład powoli wkracza na tereny ogólnodostępne.


Październik:


Projekt "Kultura drogą do Niepodległości - II edycja" - przeprowadzany był przez cały miesiąc.

Dla mieszkańców gminy zostały zorganizowane warsztaty, które miały odkryć nowe talenty i nawiązywać do działań jakie prowadził Paweł Wertejuk podczas swojego życia. We wsi Rudno odbywały się warsztaty wokalne w wyniku których zawiązał się amatorski zespół, natomiast w Milanowie odbywały się zajęcia teatralne prowadzone przez Panią Marzenę Zawiszę. W Gminnej Bibliotece Publicznej dzieci z gminy milanów miały możliwość uczestniczenia w zajęciach literacko - plastycznych na których poznały życie i twórczość Pawła Wertejuka. W efekcie tych spotkań stworzona została bajka do teatrzyku kamishibai. Drewniany teatrzyk otrzymała każda placówka oświatowa w naszej gminie.

Na początku września wyruszyliśmy z animatorami do sołectw Gminy Milanów na wieczorki poetyckie. Animatorzy wcielający się w postacie Księżnej Czetwertyńskiej i Pawła Wertejuk zapoznali zebraną publiczność z wierszami napisanymi przez bohatera naszego projektu, opowiedzieliśmy też historię gminy. Na spotkaniach tych prezentował się również zespół z Rudna. Były to bardzo miły czas.

Uroczyste podsumowanie projektu zaplanowane na 25.10.2020 w starej wozowni w Milanowie, niestety nie mogło odbyć się w sposób stacjonarny z powodu panującej sytuacji spowodowanej epidemią. Całą prezentację musieliśmy przenieść do sieci. W związku z zaistniałą sytuacją, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników poszczególne wystąpienia odbyły się w różnych miejscach. Podczas nagrania zaprezentował się zespół z Rudna, odczytana została bajka "Paweł Wertejuk. Wielki wizjoner z Milanowa" przez Panią Agnieszkę Piekarską, oraz swój odczyt o życiu P.Wertejuka zaprezentował Juliusz Bzówka - miejscowy nauczyciel historii.

Na koniec wydarzenia odbyła się premiera sztuki teatralnej.

Cieszy fakt, że występujący aktorzy zawiązali formalnie grupę teatralną która działać będzie przy stowarzyszeniu! Grupa ta ma w planach stałe wystawianie przedstawień i premier.

Partnerami wydarzenia byli:

Gmina Milanów, Przedszkole Samorządowe w Milanowie, Sołectwo Milanów, Powiat Parczewski, Powiatowa Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Parczewie.


Grudzień:

To była jazda bez trzymanki! Mikołaj i jego dzielny pomocnik odwiedzili 6 grudnia dzieci z Sołectwa Cichostów.

Nie było by to możliwe dzięki Paniom sponsorkom: Magdalena Parol, Aleksandra Stefaniuk, Katarzyna Przystupa. Wielkie brawa dla Pań....i wielkie wielkie dzięki. Jesteście cudowne!A na koniec pozostawiamy to, co robiliśmy miesiąc w miesiąc....czyli porządkowanie, czyszszenie, równanie, przycinanie i wiele wiele innych rzeczy na placu SKR (sztuka, kultura, rozwój)! Dużo godzin zostało tam spędzone! Zaczynaliśmy z takiego stanu.


Nooooo..... a teraz jest tak!!!!

Jak to mówią: nie do wiary! Małymi środkami ale wielkim zaangażowaniem, ciężką pracą i marzeniami udało się!

Niestety, w roku 2020 nie udało nam się otworzyć hucznie tego miejsca z powodu panującej epidemii. Wierzymy, że rok 2021 będzie łaskawszy i spotkamy się tam, by pokazać efekt pracy wielu osób! Bo jest co pokazać a plac wygląda świetnie!

Przesyłamy ukłony.

46 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie