Szukaj
  • Cichosz

Podsumowanie roku 2021!

30 listopada 2021r. minęła czwarta rocznica rejestracji w KRS Stowarzyszenia Cichosz, które działa w oparciu o pracę społeczną swoich członków, jak również wolontariuszy rekrutujących się w przeważającej liczbie spośród społeczności sołectwa Cichostów i Gminy Milanów. Zgodnie ze statutem Stowarzyszenie stara się przeciwdziałać wszelkim formom wykluczenia społecznego i ograniczać jego skutki, poprzez integrację społeczności lokalnej, działać na rzecz edukacji społecznej, organizować wolontariat i działalność charytatywną, oświatową, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej skierowanej do dzieci i młodzieży oraz osób starszych i niepełnosprawnych. Staramy się również na co dzień promować region, jego kulturę ludową, lokalną tradycję i wszystkie "atrakcje" w naszej najbliższej okolicy oraz przede wszystkim wspierać inicjatywy gospodarcze i społeczne w Sołectwie Cichostów.


Działalność Stowarzyszenia Cichosz w ubiegłym roku była możliwa dzięki szerokiej współpracy z lokalnymi partnerami na czele z Wójtem Gminy Milanów Pawłem Krępskim, Wicestarostą Powiatu Parczewskiego Arturem Jaszczukiem, Anetą Ciok Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Milanowie, Sołtysem Sołectwa Cichostów Zenonem Szczygielskim oraz pracownikami instytucji na których czele stoją ww. osoby.


Nasza działalność nie była by możliwa również dzięki darczyńcom, ludziom wielkiego serca którzy aktywnie wspierali nas finansowo w całym 2021 roku. Serdeczne podziękowania dla: Aleksandry Stefaniuk, Teresy Wojciechowskiej, Magdaleny Parol, Katarzyny Przystupy, Marzeny Blicharz, Angeliki Przystupy, Sylwi Przystupy, PMN AGRO Piotr Naumiuk, Investmil Grzegorz Chilimoniuk, Agrotex Przemysław Adamowicz, Kominox Marcin Czerniak. Kochani, ogromne dzięki i wdzięczność za Wasz wkład <3


Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w inicjatywy Stowarzyszenia Cichosz! Mieć Was przy sobie to dla nas ogormny skarb.


Jeżeli czujecie w sobie moc do działania, chcecie aktywnie spędzać wolny czas i zrobić coś fajnego dla swojej małej "ojczyzny" serdecznie zapraszamy Was do współpracy. Zostańcie członkami Stowarzyszenia Cichosz i wspólnie realizujmy kolejne ciekawe inicjatywy oraz projekty. Każdy jest mile widziany...bo czym więcej ludzi....tym więcej pomysłów.


Zachęcamy również do wsparcia naszej działalności poprzez wpłacenie cegiełki na cele statutowe: nr. konta 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001 tytuł "działania statutowe".


Z tego miejsca pragnę również podziękować członkom stowarzyszenia, bez których ten ogrom pracy nie zostałby wykonany! Wielkie dzięki za wasze zaangażowanie oraz wiarę, że to co robimy wspólnie ma sens.


A teraz, zapraszamy do zapoznania się z prezentacją działań podjętych przez Stowarzyszenie w minionym roku.


Pozdrawiam

Konrad Dąbrowski

Stowarzyszenie Cichosz z Cichostowa


Styczeń:

Miesiąc intensywnych spotkań zaowocował przede wszystkim wieloma dyskusjami i wypracowaniem narzędzi, które mają wspomóc stowarzyszenie we wprowadzeniu w jego codzienną rzeczywistość elementów pracy projektowej. Często praca ta ma odmienny rytm, inną organizację i przede wszystkim — finansowanie. Bo przecież każde dofinansowanie to zarówno szczęście i satysfakcja, ale również duże wyzwanie. Czym więcej napiszemy w styczniu, tym bogatszy będzie cały rok w działaniach. Jak czas pokazał, nasza praca nie poszła na marne.

Marzec:

Kultura Wsi jest kwartalnikiem popularnonaukowym, który był wydawany przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zdecydował o ponownym wydawaniu tej pozycji. Właśnie w marcu ukazał się nowy pierwszy numer po wznowieniu. W "Kulturze Wsi" mogliście przeczytać dlaczego założyliśmy Stowarzyszenie Cichosz, jak działamy, kto nam pomaga, wspiera i jak to wszystko mniej więcej wygląda.

Narodowe Centrum Kultury - EtnoPolska 2021

Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. W ramach programu dofinansowane są przedsięwzięcia popularyzujące dziedzictwo kulturowe, szczególnie w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców.

W marcu poznaliśmy wyniki programu EtnoPolska 2021 ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Do edycji programu wpłynęło aż 1846 wniosków z całej Polski (to ok. 50% więcej niż rok wcześniej). Wyłoniono 308 beneficjentów, a wśród nich Stowarzyszenie Cichosz! To był wielki dzień dla nas! Marzyliśmy o tym grancie odkąd zawiązaliśmy stowarzyszenie. Całe 3 lata robiliśmy mozolne kroki do przodu, ucząc się, potykając..... a później wstając i wierząc, że w końcu i nam się uda znaleźć w gronie tak zaszczytnym, wśród beneficjentów którzy mają w sferze polskiego folkloru dużo do powiedzenia.


Tytuł projektu: Objazdowy Dom Ludowy w gminie Milanów.

Objazdowy Dom Ludowy to pomysł na aktywne uczestnictwo mieszkańców gminy Milanów w życiu społeczno-kulturalnym oraz na popularyzowanie i ochronę dziedzictwa narodowego. Do trzech wsi naszej gminy przyjechał Objazdowy Dom Ludowy, który w świetlicach wiejskich zorganizował spotkania z niematerialnym dziedzictwem kulturowym.


Kwiecień:

Dzień Matki Ziemi

O Matkę Ziemię powinniśmy troszczyć się cały rok, nie tylko w taki szczególny dzień.

Stowarzyszenie Cichosz jak co roku aktywnie włącza się w akcję! Tym razem oczyściliśmy pobocza powiatowej drogi od nieczynnego już "śmieciowiska" do pierwszych zabudowań w Kolonii Cichostów. Lekko nie było, bo i sprawa prezentowała się nieciekawie. Uzbieraliśmy 3 worki plastików oraz 5 worków szkła. Z ciekawszych znalezionych artefaktów: gotowy zestaw do sprzątania grobu, 10 wymiennych butelek po piwie, funkiel nówka kołpak i słoik z cukrem!

Dziękuję ekipie za zaangażowanie i pomoc!

Maj:

Prace na boisku

Wiosna zawitała do Cichostowa!....a razem z wiosną pojawiło się coraz więcej prac do wykonania. Po deszczowej aurze trawa na boisku momentalnie podskoczyła i wymagała natychmiastowego przycięcia. Serdecznie podziękowania dla osób które aktywnie włączały się w całoroczną pielęgnację trawnika (Tomek Nieścioruk, Daniel Laszewski, Janek Dąbrowski), jego utrzymanie w należytym stanie i regularne sprzątanie. Z każdą taką "interwencją" plac SKR (sztuka-kultura-rozwój) pięknieje!

Czerwiec:

Dzień dziecka w sołectwie

W ramach "Dnia Dziecka" Stowarzyszenie Cichosz zaprosiło do Cichostowa Teatr Lalek Igraszka.

Licznie zgormadzona publiczność miała okazję zobaczyć kukiełkowy spektakl dla dzieci na motywach bajki Władymira Orłowa pt. "Złote jajko". W przedstawieniu występował (nie)groźny Wilk, który niespodziewanie stał się tatą uroczego Kurczaka, który to miał osobliwych rodziców. Spektakl to opowieść, z której dzieci dowiedziały się, że nawet ktoś bardzo zły może się zmienić w dobrego i kochającego.

Śmiechu i zachwytu nie było końca!

Objazdowy Dom Ludowy - przystanek Milanów

Stowarzyszenie Cichosz w niedzielne, czerwcowe i mocno burzowe popołudnie zaprosiło mieszkańców Gminy Milanów do uczestnictwa w niecodziennym wydarzeniu w ramach programu EtnoPolska 2021!

13 czerwca do sali widowiskowej GOK Milanów zawitała wystawa Polskiej sztuki ludowej. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję zobaczyć rzeźby wykonane z drewna i gliny oraz obrazy malowane na płótnie, desce i papierze. Były też wycinanki, wyroby z wikliny oraz słomy. Obejrzeć można było dzieła wybitnych artystów, którzy cenieni są nie tylko w Polsce, ale także poza granicami. Wśród najciekawszych eksponatów można było zobaczyć obrazy Stanisława Koguciuka Katarzyny Gawłowej Eugeniusza Węgiełka Janiny Jarosz , rzeźby Tadeusza Żaka Jerzego Krześniaka Dionizego Putry , pająki Małgorzaty i Tomasza Krajewskich oraz wiele wiele innych dzieł. Na całą ekspozycję składało się ponad 60 dzieł!

Dodatkowo prezentowane były efekty warsztatów które odbywały się w ramach Objazdowego Domu Ludowego!

Jako przysłowiowe "wisienki na torcie" do uczestnictwa w wydarzeniu Stowarzyszenie Cichosz zaprosiło dwa teatry które zaprezentowały się na milanowskiej scenie. Pierwszy zagrał zespół "Po naszomu" działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Podedwórzu, który zaprezentował widowisko pod tytułem: "Przed Świętym Janem". Kierownikiem grupy jest Pani Monika Mazurek.

Zaraz po nich na deski weszli "lokalsi" czyli Amatorska Grupa Teatralna stworzona przez mieszkańców Gminy Milanów. Po raz pierwszy, na żywo odegrali oni przedstawienie "Mój mąż zmarł, ale już mu lepiej"! Grupa działa pod kierownictwem Pani Marzeny Zawiszy.

Oba występy zostały nagrodzone gromkimi brawami!

Wycinanka

Za sprawą Stowarzyszenia Cichosz i pozyskanych środków z Narodowego Centrum Kultury, ale również dzięki uprzejmości Wójta Gminy Milanów mogliśmy spotkać się w sali konferencyjnej, by właśnie tam przeprowadzić warsztaty z wycinanki! Wszystkimi dowodziła i odpowiedzialna była za koncept Aleksandra Rózga która prowadzi Rózga. Pracownia Wycinanki Polskiej.

Dzieci wykonywały torby z własnymi motywami, a dorośli zazdrostki i tradycyjne wycinanki.

IV Piknik Sąsiedzki

W niedzielne popołudnie 27 czerwca mieszkańcy Sołectwa Cichostów oraz całej Gminy Milanów bawili się na IV Pikniku Sąsiedzkim zorganizowanym przez Stowarzyszenie Cichosz z Cichostowa przy współpracy z Sołtysem Sołectwa Cichostów oraz KGW Cichostów.

Od godziny 11.00 w świetlicy wiejskiej mieszkańcy wsi mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji i badań laryngologicznych które przeprowadziła Pani Elżbieta Kośmider - bardzo dobry laryngolog oraz pediatra z miasta Parczew.

Punktualnie o godzinie 16.00 na scenie zlokalizowanej na placu Sztuka:Kultura:Rozwój pojawił się zespół teatralny "Po naszomu" , który działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Podedwórzu. Aktorzy zaprezentowali sztukę "Przed świętym Janem". Ich spektakl był bardzo ciekawy, wzbudził dużo pozytywnej energii a na koniec został nagrodzony gromkimi brawami. Kierownikiem zespołu jest Pani Monika Mazurek.

Następnie scenę "przejął" teatr Kalina z Jabłonia. Zespół w ciągu wielu 30 lat istnienia ugruntował swoją pozycję, zdobył wiele nagród i wyróżnień, stał się "dumą Jabłonia", współtworząc lokalną kulturę, dbając o tradycję i tożsamość miejsca z którego pochodzi. Kierownikiem zespołu jest Pani Leokadia Kusiuk.

Dla wszystkich zgromadzonych (również organizatorów) nie lada zaskoczeniem był występ beat boxera Igły. Chłopak podbił serca publiczności i otrzymał wielkie brawa.

Na koniec na scenie zaprezentowała się znakomita kapela "Kanka Franka". Kanka - coś z czego można czerpać, coś w czym się przechowuje. Franek (Racis) to jeden z ostatnich suwalskich muzykantów, który pozostawił po sobie bogaty repertuar skrzypcowy. Odszedł w październiku 2018 roku. By uczcić jego pamięć powstała kapela Kanka Franka czyli duet muzykantek: Małgorzaty Makowskiej (harmonia pedałowa) i Magdaleny Balewicz (bęben obręczowy). Dziewczyny wykonują tradycyjną muzykę Suwalszczyzny z repertuaru Franciszka Racisa, której uczyły się bezpośrednio od mistrza, ale też poznaną podczas muzycznych podróży po całej Polsce. Jako pasjonatki folkloru przemycają elementy niematerialnego dziedzictwa tj. muzyka, tańce, śpiewy, elementy obrzędów do współczesnego świata, co umożliwia słuchaczom czy uczestnikom potańcówek podróż do lat młodości ich dziadków czy pradziadków.

Tradycyjnie jak co roku odbyła się loteria oraz konkurs na wbijanie gwoździa jak najmniejszą ilością uderzeń. Zawsze te konkursy wzbudzają w publice wiele emocji. Nagrodę ufundował sklep spożywczo przemysłowy Aleksandra Stefaniuk. Bardzo dziękujemy!

Podczas kilkugodzinnego pikniku dzieci mogły do woli wyszaleć się na dmuchanych zamkach, które sfinansowane zostały z Funduszu Sołeckiego Sołectwa Cichostów oraz pieniędzy własnych Stowarzyszenia Cichosz.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się strefa gastro, gdzie spróbować można było pysznych pierogów, ciasta, kiełbaski z grilla. Dla najmłodszych była wata cukrowa i popcorn, a dla starszych zimne piwo z Jeziora Izdebno.

Niedzielna pogoda przyciągnęła tłumy na stowarzyszeniowy plac SKR. Letnią energię wyczuwało się wszędzie. Dziękujemy wszystkim za obecność. Ten dzień pozostanie długo w naszej pamięci!


Wielkie dzięki dla Państwa Małgorzaty i Krzysztofa Klimiuków za udostępniony prąd. Bez waszej pomocy nic byśmy nie zdziałali <3

Lipiec:

Mur, ale historia wojska polskiego

30 września 1939r. w czasie przemarszu grupy wojsk ,,Polesie” doszło na polach cichostowskich i milanowskich pod lasem Góry – Kulik do walki z wojskami sowieckimi, w której zginęło 5 polskich żołnierzy a kilkunastu było rannych. Sowieckich żołnierzy zaś padło tego dnia około 300. Bo bitwie Generał Kleeberg zakwaterował w Cichostowie u Bolesława Stopniaka. Na drugi dzień grupa ,,Polesie” odmaszerowała na Suchowolę pod Kock, gdzie stoczyła ostatni bój.


Franciszek Kleberg to postać-ikona! Pod Jabłoniem i Cichostowem pobił wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 6 października 1939, po czterodniowych walkach z Wehrmachtem pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej (SGO) bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Oflagu IVB w twierdzy Königstein koło Drezna. W niewoli przebywał półtora roku. Poważnie zachorował na serce i 5 kwietnia 1941 zmarł w szpitalu wojskowym w Weißer Hirsch.

W tym roku minęła 82 rocznica pojawienia się tego wybitnego człowieka, stratega i obrońcy Polski na naszej cichostowskiej ziemi!

Stowarzyszenie Cichosz wspólnie z Wójtem Gminy Milanów zaplanowało przypomnieć tę historię poprzez realizację projektu pn. „Żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga w zwycięskiej Bitwie pod Milanowem” który został dofinansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Głównym celem projektu było powstanie w naszej gminie muralu, upamiętniającego zwycięską bitwę stoczoną przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie" z oddziałami Armii Czerwonej dnia 30 września 1939 r.

Sierpień:

Mieliśmy okazję uczestniczyć w realizacji projektu "Milanowskie spotkania z kulturą regionu realizowanego w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" PROW na lata 2014-2020.

Projekt zakładał przedstawienie jednego z tradycyjnych obrzędów (w naszym wypadku Zrękowiny), a także odśpiewanie dwóch pieśni oraz wykonanie potrawy regionalnej! Wszystko to obyło się w ramach inscenizacji lubelskiego wesela które gremialnie podczas dożynek 15 sierpnia utworzyły reprezentacje z sołectw: Milanów, Kostry, Rudno oraz Cichostów.

Skierowanie takiego zaproszenia do uczestnictwa w projekcie, stało się przyczynkiem do tego, że dzieci i młodzież oraz dorośli mocno zaangażowali się w odegranie swoich ról, i chcąc pokazać się poza Gminą Milanów, cały skład wystąpił jeszcze nad Jeziorem Izdebno w ramach "Piątkowe spotkania z teatrem" oraz na Dożynkach Powiatowych 2021 w Parczewie. Każdy występ został nagrodzony gromkim brawami z czego cała amatorska grupa była mocno zadowolona. Stres był, ale przede wszystkim przebijała radość z codziennego spotykania się, trenowania sztuki oraz pełnej integracji!

Może kiedyś znów coś zagramy....czas pokaże!

Przesyłamy serdeczne podziękowania dla wszystkich aktorów, przede wszystkim do dzieci i młodzieży - byliście fantastyczni! ogromne gratulacje dla Was za występ, za energię, za zaangażowanie, za śpiew i radość którą widzieliśmy na każdej próbie w Waszych oczach! Za to, że pokazaliście, że chcieć to móc! Jesteśmy z Was bardzo dumni! Oby tak dalej!

Dodatkowo ukłony dla aktorów nieco starszych, dla rodziców którzy dzielnie kibicowali nie tylko swoim pociechom ale również pozostałym występującym, dla Pana Andrzeja który dzielnie nam przygrywał na akordeonie oraz dla wszystkich których mieliśmy okazję spotkać podczas tych trzech pięknych występów. Wielkie ukłony za zaproszenie, za pomoc, cenne rady i za merytoryczną krytykę po. Uczymy się, działamy...jest radość!


IV Sąsiedzki wyścig rowerowy

W promieniach sierpniowego słońca odbył się IV Sąsiedzki Wyścig Rowerowy przygotowany przez Stowarzyszenie Cichosz z Cichostowa. Pomimo, że sobotni poranek był mocno deszczowy, i wszystko wyglądało tak trochę nieciekawie, oraz zapowiadało się, że wyścig będzie trzeba przełożyć na inny termin, późnym popołudniem nad Cichostowem wyszło słońce a na starcie stawili się wszyscy uczestnicy zawodów!!!

Wyścig jak co roku został podzielony na cztery kategorie:

- przedszkole

- klasy 1-3

- klasy 4-8

- młodzież i dorośli

I tak, w dn. 29. sierpnia 2021 r. punktualnie o godzinie 17.00 wszyscy chętni uczestnicy zjawili się na mecie, która tradycyjnie została zlokalizowana na wysokości domu Państwa Swickich. Po krótkim przywitaniu, poinformowaniu zebranych o zasadach uczestnictwa w wyścigu oraz o środkach bezpieczeństwa jakie należy zachować na trasie, zawodnicy udali się na start.

Trasy dla poszczególnych kategorii wiekowych miały różną długość i różną trudność. W duchu sportowej rywalizacji, oraz zmagań z trasą oraz niekiedy trudnościami technicznymi zwycięzcami zostali:

Kategoria przedszkole: Maja Przystupa

Kategoria klasy 1-3: Igor Zienkiewicz

Kategoria klasy 4-8: Dominik Świć

Kategoria młodzież i dorośli: Oliwia Dobosz

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zwycięzców oraz dla wszystkich uczestników wyścigu. Pamiętajcie, że przede wszystkim nasz wyścig to dobra zabawa, sąsiedzka integracja oraz sport i nauka zdrowych nawyków! Jako organizatorzy cieszymy się, że co roku tak licznie pojawiacie się na starcie!

Tak wymagający wyścig wymagał satysfakcjonujących – jak sądzimy – nagród. Uhonorowaliśmy z przyjemnością każdego zawodnika, nawet najmniejszego, który dotarł do mety. Były gratulacje, uściski dłoni i nagrody, które jesteśmy przekonani przydadzą się w codziennym życiu. Na to liczymy!

Na koniec spotkania odbyło się ognisko przy drewnianej altanie, która znajduje się na placu świetlicy wiejskiej.


Acha!

Tak jak wspominaliśmy podczas uroczystego wręczenia nagród, to już ostatnia edycja Sąsiedzkiego Wyścigu Rowerowego który odbywa się w takim wydaniu. Na V Sąsiedzki Wyścig Rowerowy który tradycyjnie odbędzie się w ostatni weekend sierpnia zaskoczymy Was zmianą trasy, trudnościami i tym, że od uczestników będziemy wymagać jeszcze więcej sprytu.......także szlifujcie formę....a my postaramy się Wam w tym pomóc organizując wycieczki rowerowe, rajdy, przejazdy rekreacyjne oraz krajoznawcze które Stowarzyszenie Cichosz ma w planach.

Wrzesień:

Szkolenie militarne

23 września 2021 nieopodal ścieżki edukacyjnej Czarny Las odbyło się spotkanie klas I-III ze Szkoły Podstawowej z Milanowa w ramach zadania publicznego pod tytułem "Żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga w zwycięskiej Bitwie pod Milanowem które dofinansowano ze środków otrzymanych od Ministra Obrony Narodowej.

Szkolenie dla dzieci podczas tego spotkania w sposób profesjonalny i przystępny przeprowadzili Partyzanci Lubelszczyzny! Panowie, robiliście piękną robotę!

Dzieci miały podczas szkolenia okazję min:

- zobaczyć sprzęt który wykorzystywany jest do podstaw survivalu

- nauczyć się topografii z wykorzystaniem map i nawigacji ( kompas, busola ) oraz naturalnych występujących w przyrodzie rzeczy określających kierunki świata

- zbudować schronienie w lesie

- nauczyć się sygnalizacji ratunkowej, użycia heliografu, foli NRC i podobnych.

- jak rozpalić ogień z użyciem krzesiw

- jak zrobić ognisko ziemne

Było to pełne wrażeń i emocji spotkanie.

W przerwach między zajęciami odbyło się ognisko na którym była okazja do upieczenia kiełbasy oraz ugotowania herbatki świerkowej pod czujnym okiem Partyzanci Lubelszczyzny!

To był fantastyczny czas spędzony w pięknym lesie!

Serdeczne podziękowania przesyłamy dla:

Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Lasy Państwowe

Gmina Milanów

Szkoła Podstawowa w Milanowie


Szkolenie nie mogłoby się odbyć gdyby nie wsparcie darczyńców którzy pomogli zrealizować projekt, a są to firmy:

PMN AGRO Piotr Naumiuk

Investmil Grzegorz Chilimoniuk

Agrotex Przemysław Adamowicz

Kominox Marcin Czerniak

oraz anonimowi przedsiębiorcy dla których również wielki ukłon


Zadanie publiczne pod tytułem "Żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga w zwycięskiej Bitwie pod Milanowem dofinansowano ze środków otrzymanych od Ministra Obrony Narodowej.

Październik:

Odsłonięcie muralu

Stowarzyszenie Cichosz z Cichostowa wzięło udział w konkursie MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO. Jak zakładał jeden z punktów regulaminu: "Mural w twojej okolicy ma opowiadać o bohaterstwie, sile i odwadze naszych żołnierzy, dawniej i dziś." Zwycięska bitwa Grupy Operacyjnej „Polesie” która miała miejsce 30 września 1939 roku na milanowskich i cichostowskich ziemiach do takich należy!


W piękną słoneczną niedzielę odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu powstałego w ramach zadania publicznego "Żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga w zwycięskiej Bitwie pod Milanowem, które dofinansowano ze środków Ministra Obrony Narodowej.


Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną przez proboszcza Sławomira Matejka. Następnie po zakończonej mszy św. wszyscy uczestnicy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej przemaszerowali pod mural, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Wójt Gminy Milanów przywitał wszystkich uczestników, po czym okolicznościowych przemówień dokonali zaproszeni goście, a także nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, podczas której można było podziwiać występy taneczne przedszkolaków z Milanowa, a także występ Chóru Dziecięcego „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin"


Podstawowym celem projektu było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych poprzez upowszechnienie polskich tradycji orężnych od średniowiecza po współczesność, upowszechnienie wiedzy na temat historii oręża polskiego, upamiętnienie ważnych wydarzeń poprzez wykorzystanie nowoczesnego środka przekazu jakim jest mural oraz aktywizowanie środowisk lokalnych do poznawania i kultywowania pamięci o bohaterach walk o niepodległość.


Całość projektu opiewa na 17.000zł na które składa się:

- szkolenie militarne zorganizowane dla dzieci z klas 1-3 ze szkoły podstawowej w Milanowie przeprowadzone przez grupę szkoleniową Partyzanci Lubelszczyzny.

-powstanie muralu upamiętniającego zwycięskie momenty z kart historii Wojska Polskiego


W ramach ogłoszonego konkursu powstało w całym kraju 72 murale, z tego dwa w powiecie parczewskim. Autorami obu wniosków jest Pani Ewa Dąbrowska, członek Stowarzyszenia Cichosz.


By projekt mógł zostać zrealizowany potrzebny był finansowy wkład własny który zapewnili:

PMN Agro Piotr Naumiuk

Investmil Grzegorz Chilimoniuk

Agrotex Przemysław Adamowicz

Kominox Marcin Czerniak

oraz anonimowi przedsiębiorcy z gminy Milanów.


Dodatkowo wielkie dzięki dla:

- Sołtys Sołectwa Milanów Pani Eweliny Samorańskiej

- Pani Aleksandry Samorańskiej-Florek

- Szkoły Podstawowej w Milanowie

- Przedszkola Samorządowego w Milanowie

- Szkoły Podstawowej w Kostrach

- Pracowników Gminy Milanów

- OSP Milanów

- Orkiestry Dętej Piłsudczyków RP Okręg Lubelski

- 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Państwa zaangażowanie było ogromne i to dzięki Wam ta uroczystości wyglądała tak pięknie!

Dziękuję również członkom Stowarzyszenia Cichosz: Państwu Jolancie i Tadeuszowi Laszewskim, Państwu Natalii i Michałowi Wojciechowskim, Pani Barbarze Laszewskiej, Pani Aleksandrze Stefaniuk, Panu Krzystofowi Sawickiemu oraz Panu Słowomirowi Nieściorukowi za wieloletnie zaangażowanie w sprawy stowarzyszenia i nieocenioną pomoc.

Szanowni Państwo, jestem przekonany, że mural który został odsłonięty na stałe wpisze się w codzienne życie mieszkańców gminy i będzie przyczynkiem do zgłębiania historii wśród najmłodszych jej mieszkańców.

Cześć i chwała żołnierzom walczącym w SGO Polesie oraz Generałowi Franciszkowi Klebeergowi!

Gala Fundacji Orlen

6 października w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się uroczysta finałowa gala wręczenia grantów dla społeczności lokalnych w ramach programu "Moje miejsce na ziemi" edycja IV, przyznanych przez Fundacja Orlen.

Do IV edycji programu złożonych zostało 1300 wniosków, a tylko 185 z nich będzie realizowanych! Bardzo cieszymy się, że projekt Stowarzyszenia Cichosz również został doceniony! W ten piękny wieczór Stowarzyszenie Cichosz otrzymało oficjalnie grant na realizację projektu! Cieszymy się, że mimo ogromu pracy, znalazła się chwila.......taki mikromoment, że mogliśmy cieszyć się z sukcesu wspólnie z tyloma fantastycznymi ludźmi z innych organizacji, którzy tak jak Stowarzyszenie Cichosz chcą rozwijać i zmieniać swoje miejsce na ziemi.

Zapowiada się piękna wiosna 2022!

Fragment do posłuchania:

https://www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2821670,Podsumowanie-programu-Moje-miejsce-na-Ziemi-Orlen-przekazal-na-lokalne-inicjatywy-2-mln-zl

Fragment do obejrzenia:

https://www.facebook.com/obajtekdaniel/videos/601364310911328

Grudzień:

Akcja św. Mikołaj

Starszy pan z długą białą brodą, w czerwonej czapie i długim płaszczu, z nieodzownym wielkim workiem na plecach....to św. Mikołaj, postać bardzo tajemnicza! Chociaż przybywa z dalekiej i mroźnej Laponii i obdziela prezentami dzieci na całym świecie. Zawsze znajduje też czas na przeczytanie listów i laurek od najmłodszych mieszkańców Cichostowa. Pomagają mu w tym elfy, które nie tylko pakują prezenty, ale także dbają o dobry wygląd i zdrowie zapracowanego Mikołaja. Dzieci, które chcą Mikołaja przywitać osobiście, zazwyczaj „cierpią na bezsenność” w noc poprzedzającą 6 grudnia. Im szybciej zaśniemy, tym prędzej zobaczymy, co dla nas przygotował…

W Sołectwie Cichostów 5 grudnia, był dniem pełnym niespodzianek i niezapomnianych chwil. Przyjazd Mikołaja był długo wyczekiwany! Uśmiech, radość, szczęście i wielkie emocje towarzyszyły najmłodszym dzieciom, które wieczorem spotkały się ze Świętym Mikołajem. O godzinie szesnastej najmłodsi mieszkańcy wspólnie z rodzicami zgromadzili się wzdłuż trasy przejazdu. W półmroku oczekiwali na przybycie niezwykłego gościa. Ryk renifera i radosny dźwięk dzwonka był zwiastunem zbliżania się Świętego. Nagle, nad całym sołectwem Cichostów zaczęła unosić się magiczna aura i słychać było gromkie HoHoHo! Radość dzieci była ogromna, a spotęgowała się gdy Święty Mikołaj zaczął wręczać prezenty! Zostało przygotowane 45 paczek o indywidualnej zawartości. Euforia i radość dzieci były ogromne. Spotkanie ze Świętym Mikołajem było dla wszystkich dużym przeżyciem oraz zostawiło wiele wspaniałych i niezapomnianych wrażeń. Mikołaj wspólnie z Elfem pomocnikiem serdecznie dziękuje wszystkim za przepiękne rysunki, piosenki i "słodkie rozgrzewające gadżety"!

Ta wspaniała impreza mogła zaistnieć dzięki Świętemu Mikołajowi, którego wsparli z dużym poświęceniem i zaangażowaniem Przyjaciele:

Aleksandra Stefaniuk Sklep spożywczo-przemysłowy,

Zenon Szczygielski Fundusz Sołecki (zadanie dot. integracji),

Magdalena Parol ( http://www.parole-tlumaczenia.pl/),

Katarzyna Przystupa,

Marzena Blicharz,

Angelika Przystupa,

Kozia zagroda - Cichostów,

Sylwia Przystupa.

Paczki otrzymane od Świętego Mikołaja dostarczyły dzieciom wiele radości oraz rozbudziły ciekawość poznawczą dotyczącą ich zawartości. Spotkanie z naszym gościem było miłą przygodą, a także nadzieją na kolejne spotkanie. Mikołaj obiecał dzieciom, że odwiedzi je w przyszłym roku.

Dziękujemy Mikołaju i zapraszamy za rok!

Pierniki

18 grudnia, w sobotnie popołudnie, pod czujnym okiem Pani Agnieszki Sawickiej odbyły się warsztaty z tworzenia pierników. Na samym początku uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się skąd pochodzi piernik, jak powstał i skąd pochodzi etymologia jego nazwy. Zgromadzeni zapoznani zostali również z garściami ciekawostek związanych z piernikiem oraz otrzymali przepis według którego wykonywali swoje autorskie pierniki.


Cieszy nas, że na wydarzenie licznie przybyły dzieci ze swoimi opiekunami. Każdy z zapałem zajął się wspólnym szykowaniem warsztatu. Na stole pojawiło się przygotowane wcześniej ciasto, które dojrzewało 4 tygodnie!, różnego kształtu foremki, lukry, posypki, koraliki i inne ozdoby do ciastek. W ruch poszły wałki, mąka i niezawodne dziecięce ręce, które migiem wałkowały i podawały kolejne partie ciasta do wycinania pierników. Zapachniało miodem, korzenną przyprawą,........gwar, śmiech i zabawa wypełniły salę. Nie nadążały piekarniki,.......tace pokrywały się coraz to nowymi, będącymi prawdziwymi dziełami sztuki ciastkami, które równie szybko znikały w buziach zgromadzonych. I nie powinno to dziwić – pierniki wyglądały i smakowały naprawdę pysznie, a wszyscy starali się, by były wyjątkowe i niepowtarzalne.

Patrząc na zaangażowanie i zapełnione tace, z całą pewnością można powiedzieć, że spotkanie udało się w 100%!

Wszystkim zgromadzonym składamy serdeczne podziękowania za udział w spotkaniu, a Pani Agnieszce Sawickiej za włożony trud w organizację wydarzenia.

Jesteśmy przekonani, że w całym Cichostowie dzięki temu wydarzeniu zapachniało świętami!


Taki to był właśnie rok 2021 w działaniach. Mamy nadzieję, że 2022 będzie równie dobry! Zapraszamy Was serdecznie do aktywnego uczestniczenia w naszych wydarzeniach.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie