Szukaj
  • Cichosz

Podsumowanie "Kultura drogą do Niepodległości - II edycja"

Dzień dobry,

miło nam poinformować, iż Stowarzyszenie Cichosz wspólnie z partnerami zakończyło projekt "Kultura drogą do Niepodległości - II edycja" który otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020".

W tym roku skupiliśmy się na postaci pana Pawła Wertejuka - poety, autora sztuk teatralnych, opiekuna biblioteki, założyciela orkiestry, rolnika, aktora. Był on inicjatorem wydarzeń, które przyczyniły się do budowy społeczeństwa obywatelskiego w Milanowie jak i całej naszej pięknej gminie.


Paweł Wertejuk urodził się 23 stycznia 1892 roku o godzinie 10 rano w Milanowie i był człowiekiem oczytanym, o wszechstronnych zainteresowaniach, erudytą w swoim środowisku, elokwentnym, pełnym humoru. Paweł Wertejuk to jedna z najbardziej zasłużonych osób dla Gminy Milanów. Miejscowy rodak był bystrym obserwatorem, wielkim działaczem ludowym, zdolnym poetą, który wszystko wiązał w udane rymy. Był również propagatorem wiedzy, muzykiem, wybitnym aktorem, bibliotekarzem oraz strażakiem ochotnikiem. W "międzyczasie" był zwyczajnym rolnikiem! Miał sad owocowy, pasiekę, a samo jego gospodarowanie i uprawy były przykładem dla innych. Opowiedzieliśmy o Nim historię...była to opowieść o niezwykłym wizjonerze który wyprzedził czasy w których żył!


Nasz projekt składał się z kilku części.

Dla mieszkańców gminy zostały zorganizowane warsztaty, które miały odkryć nowe talenty i nawiązywać do działań jakie prowadził Paweł Wertejuk podczas swojego życia. We wsi Rudno odbywały się warsztaty wokalne w wyniku których zawiązał się amatorski zespół, natomiast w Milanowie odbywały się zajęcia teatralne prowadzone przez Panią Marzenę Zawiszę. W Gminnej Bibliotece Publicznej dzieci z gminy milanów miały możliwość uczestniczenia w zajęciach literacko - plastycznych na których poznały życie i twórczość Pawła Wertejuka. W efekcie tych spotkań stworzona została bajka do teatrzyku kamishibai. Drewniany teatrzyk otrzymała każda placówka oświatowa w naszej gminie.


Na początku września wyruszyliśmy z animatorami do sołectw Gminy Milanów na wieczorki poetyckie. Animatorzy wcielający się w postacie Księżnej Czetwertyńskiej i Pawła Wertejuk zapoznali zebraną publiczność z wierszami napisanymi przez bohatera naszego projektu, opowiedzieliśmy też historię gminy. Na spotkaniach tych prezentował się również zespół z Rudna. Były to bardzo miły czas.


Uroczyste podsumowanie projektu zaplanowane na 25.10.2020 w starej wozowni w Milanowie, niestety nie mogło odbyć się w sposób stacjonarny z powodu panującej sytuacji spowodowanej epidemią. Całą prezentację musieliśmy przenieść do sieci. W związku z zaistniałą sytuacją, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników poszczególne wystąpienia odbyły się w różnych miejscach. Podczas nagrania zaprezentował się zespół z Rudna, odczytana została bajka "Paweł Wertejuk. Wielki wizjoner z Milanowa" przez Panią Agnieszkę Piekarską, oraz swój odczyt o życiu P.Wertejuka zaprezentował Juliusz Bzówka - miejscowy nauczyciel historii.


Na koniec wydarzenia odbyła się premiera sztuki teatralnej. Cieszy fakt, że występujący aktorzy zawiązali formalnie grupę teatralną która w planach ma stałe wystawianie przedstawień i premier.


Link do wydarzenia: https://youtu.be/z0ILIlhZm00 lub na stronie www.cichostow.pl

Link do teatrzyku kamishibai: https://www.youtube.com/watch?v=y2K2aZzZ-DE&t=1s


Zarząd Stowarzyszenia Cichosz z Cichostowa dziękuje wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu.


Organizatorami projektu byli: Stowarzyszenie Cichosz z Cichostowa, Gmina Milanów, Przedszkole Samorządowe w Milanowie, Sołectwo Milanów, Gminna Biblioteka Publiczna w Milanowie, Powiat Parczewski, Powiatowa Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Parczewie.Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020.Stowarzyszenie Cichosz działa jako organizacja społeczna i utrzymuje się ze składek jej członków. Nie otrzymujemy wynagrodzenia za realizowane wydarzenia, projekty czy inicjatywy. Możecie wesprzeć nasze działania wpłacając cegiełkę na cele statutowe: nr. konta 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001 tytuł "działania statutowe".

5 wyświetlenia0 komentarz
 

tel. 605536954

Cichostów Kolonia 8, 21-210 Milanów
NIP: 5391513260 Regon: 368872048 KRS: 0000706962
nr konta: 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001

©2019 by Stowarzyszenie Cichosz. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now