top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCichosz

Odsłonięcie muralu.

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Cichosz oraz Wójt Gminy Milanów serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Gminy Milanów, powiatu parczewskiego oraz bliższych i dalszych sąsiadów z ościennych powiatów i miejscowości na uroczyste odsłonięcie muralu, który powstał w ramach zadania publicznego "Maria Tarnowska - hrabina, wiceprezes PCK i członek Armii Krajowej".

Wierzymy, że będziecie z nami tego dnia, bo program zapowiada się naprawdę imponująco.Uroczystość rozpocznie się 10 listopada 2022 r. o godzinie 11.30 na placu przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Milanowie.


Hr. Maria Tarnowska to postać wybitna. Urodziła się 6 lipca 1880r. w Milanowie. Przed I wojną światową brała udział w tajnym nauczaniu. Była sanitariuszką podczas wojen bałkańskich oraz na froncie austriacko-rosyjskim I wojny światowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej była komendantem czołówki Czerwonego Krzyża. W 1923 została, jako pierwsza Polka, odznaczona Medalem Florence Nightingale. Po wojnie weszła w skład zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża. Dzięki jej inicjatywie w okresie międzywojennym powstało społecznie w całej Polsce około 300 wiejskich ośrodków zdrowia. W 1942 została aresztowana przez Gestapo pod zarzutem nielegalnego przyjęcia pieniędzy dla PCK z zagranicy. Przez kilka miesięcy więziona na Pawiaku, a po zwolnieniu wstąpiła do konspiracji. Z racji wysokiej pozycji społecznej i doświadczenia delegowano ją w czasie powstania warszawskiego do rozmów z Niemcami na temat ewakuacji ludności cywilnej, która umożliwiła wyprowadzenie w dniach 8–10 września 1944 z Warszawy 20–25 tysięcy osób, głównie kobiet, dzieci i starców. Brała udział również w negocjacjach kapitulacyjnych.


Po odsłonięciu muralu zwartą kolumną przejdziemy na halę sportową w SP Milanów, gdzie czekać będzie na Państwa poczęstunek w formie finger food przygotowany przez KGW Milanów i Radę Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Milanowie <3 <3 <3 [serdeczne dzięki!]


Tam też odbędzie się koncert Pani Magdy Steczkowskiej <3

Koncert jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


Ważna informacja!

Wydarzenie będzie dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jako organizatorzy zapewniamy dostępność architektoniczną oraz tłumaczenie wydarzenia na Polski Język Migowy. Podczas koncertu dla osób niesłyszących i słabo słyszących zapewniamy wyświetlanie tekstu piosenek na telebimach.


Do zobaczenia!


Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministra Obrony Narodowej.

Całkowity koszt zadania publicznego wynosi: 31.380,00zł


Partnerzy wydarzenia:

Gminna Biblioteka Publiczna w Milanowie

Szkoła Podstawowa im. Józefa Ignacego Kraszewskiego,

Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Rudnie,

Szkoła Podstawowa w Radczu,

Koło Gospodyń Wiejskich w Milanowie,

Sołectwo Milanów,

Powiat Parczewski.38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Forum NGO's odbywające się w Powiat Parczewski za nami. Oficjalne podsumowanie wydarzenia/spotkania/inicjatywy co prawda przed nami, ale spacerując dziś przez las i łąki i odgrzewając w międzyczasie p

Post: Blog2_Post
bottom of page