top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraCichosz

EtnoPolska 2021 - warsztaty

5 czerwca 2021r. w Rudnie w świetlicy wiejskiej odbędą się warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Cichosz w ramach projektu "Objazdowy Dom Ludowy".


O godzinie 10.00 technikę wykonywania tradycyjnych pająków zaprezentuje Pani Małgorzata Krajewska!

Pani Małgorzata wraz z mężem są twórcami ludowymi wykonującymi nie tylko mniejsze ozdoby, którymi każdy z nas może udekorować wnętrze swojego domu, ale przygotowujący także te olbrzymie, do których ekspozycji potrzeba naprawdę dużej przestrzeni. Wykonując tradycyjne pająki, Państwo Krajewscy wykorzystują wzory zaczerpnięte od swoich przodków, z pamięci najstarszych mieszkańców swojej gminy, z literatury oraz te pozyskane dzięki współpracy z działem etnografii Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Nalezy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.


Warsztat jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie do zapisów pod nr tel. 605536954 lub w wiadomościach e-mail: kzc@onet.pl

Liczba miejsc uczestników warsztatu ograniczona do 8 osób.
O godzinie 14.00 rozpocznie się drugi warsztat z plecionkarstwa tradycyjnego który poprowadzi Pan Grzegorz Gordat.

Wyplatane przez niego przedmioty z wikliny, to oryginale i niepowtarzalne rękodzieła. Jego prace są unikalne, niepowtarzalne i jest to świadomy wybór artystycznego wyrazu. Grzegorz Gordat lubi się bawić splotami, różnicuje wielkość, wplata pręty z różnokolorowej wikliny, dodaje pałąk lub pozostawia bez, modeluje ścianki, zwężając je lub rozszerzając albo specjalnie „krzywiąc”, uzyskuje ścianki ukośne. Nietuzinkowy plecionkarz określa swoją twórczość jako „plecionkarstwo rekonstrukcyjne”, wskazując na pasję odtwarzania tradycyjnych koszy z Powiśla, także takich, które dawno wyszły z użycia. Swoje dzieła sprzedaje w kilku miejscach, głównie podczas dorocznych Jarmarków Jagiellońskich w Lublinie i imprez w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Pan Grzegorz należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i posiada tytuł mistrzowski, przyznany przez Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej.


Warsztat jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie do zapisów pod nr tel. 605536954 lub w wiadomościach e-mail: kzc@onet.pl

Liczba miejsc uczestników warsztatu ograniczona do 8 osób.


Uczestnicy warsztatów zabierają ze sobą wytworzone dzieła.


Zapraszamy do zapisów.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2021. Program EtnoPolska jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym.


Stowarzyszenie Cichosz działa jako organizacja społeczna i utrzymuje się ze składek jej członków. Nie otrzymujemy wynagrodzenia za realizowane wydarzenia, projekty czy inicjatywy. Możecie wesprzeć nasze działania wpłacając cegiełkę na cele statutowe: nr. konta 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001 tytuł "działania statutowe"!


A jeśli macie ochotę dorzucić się do zbiórki którą zorganizowało stowarzyszenie na Lifting Stodoły....to tu jest link: https://zrzutka.pl/c94pr3

Każda złotówka ma znaczenie, więc śmiało wpłacajcie.27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Forum NGO's Powiatu Parczewskiego

Forum NGO's odbywające się w Powiat Parczewski za nami. Oficjalne podsumowanie wydarzenia/spotkania/inicjatywy co prawda przed nami, ale spacerując dziś przez las i łąki i odgrzewając w międzyczasie p

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page