Szukaj
  • Cichosz

Album podsumowujący projekt.

Zaktualizowano: 6 sty

Już jest!

Miło nam poinformować, że album "Mur, ale historia Wojska Polskiego" od dziś jest dostępny on-line. Zawiera on informacje o muralach z całej Polski, przygotowanych w ramach dwóch konkursów dotacyjnych Ministerstwo Obrony Narodowej: „Historyczny mural – 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy” oraz „Mur, ale historia Wojska Polskiego”, w których przekazano dotację na łączną kwotę około 3 000 000 mln złotych. Album do pobrania tutaj:

ALBUM_mur-ale
.pdf
Download PDF • 14.77MB

Oczywiście, w albumie jest też i mural, który powstał w Milanowie dzięki min. Stowarzyszeniu Cichosz.


Zapraszam do ściągnięcia albumu i zapoznania się z pozostałymi pracami.

Czego dotyczył projekt? 30 września 1939r. w czasie przemarszu grupy wojsk ,,Polesie” doszło na polach cichostowskich i milanowskich pod lasem Góry – Kulik do walki z wojskami sowieckimi, w której zginęło 5 polskich żołnierzy a kilkunastu było rannych. Sowieckich żołnierzy zaś padło tego dnia około 300. Bo bitwie Generał Kleeberg zakwaterował w Cichostowie u Bolesława Stopniaka. Na drugi dzień grupa ,,Polesie” odmaszerowała na Suchowolę pod Kock, gdzie stoczyła ostatni bój. Franciszek Kleberg to postać-ikona! Pod Jabłoniem i Cichostowem pobił wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 6 października 1939, po czterodniowych walkach z Wehrmachtem pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej (SGO) bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Oflagu IVB w twierdzy Königstein koło Drezna. W niewoli przebywał półtora roku. Poważnie zachorował na serce i 5 kwietnia 1941 zmarł w szpitalu wojskowym w Weißer Hirsch.


By projekt mógł zostać zrealizowany potrzebny był finansowy wkład własny, który zapewnili:

PMN Agro Piotr Naumiuk

Investmil Grzegorz Chilimoniuk

Agrotex Przemysław Adamowicz

Kominox Marcin Czerniak

oraz anonimowi przedsiębiorcy z gminy Milanów.


Stowarzyszenie Cichosz działa jako organizacja społeczna i utrzymuje się ze składek jej członków. Nie otrzymujemy wynagrodzenia za realizowane wydarzenia, projekty czy inicjatywy. Możecie wesprzeć nasze działania wpłacając cegiełkę na cele statutowe: nr. konta 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001 tytuł "działania statutowe" www.stowarzyszeniecichosz.org


28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie